شهاب ثاقب

وبلاگ شخصی شهاب دبیری نژاد

حکایت انتخابات 92

توضیح : این متن در ستون دیدگاه نخست در ششمین شماره نشریه دانشجویی مداد(منتشر شده در اردیبهشت92-دانشگاه صنعتی اصفهان) به چاپ رسید.

حکایت انتخابات و دو مرحله انتخاب

تنها یادداشت انتخاباتی مداد به دنبال ارائه ی تحلیل برای مشارکت یا عدم مشارکت در انتخابات یا انتخاب کاندیدایی خاص نیست؛ بلکه اندکی از حال و گذشته می گوید.

در روزهای منتهی به انتخابات، دانشجویان دو انتخاب مهم در پیش دارند:

1) مشارکت یا عدم مشارکت در انتخابات

2)انتخاب یکی از کاندیداها در صورت مشارکت

در مورد هر دو مرحله ی انتخاب ها می توان بحث های متعددی انجام داد و از زوایای مختلف به موضوع نگریست. شنیدن حرف ها و دغدغه های گروهی از دانشجویان که دوست ندارند رأی دهند، لازم است. جای تأسف است که نشست هایی با این موضوع برگزار نمی شود. بی اعتمادی به نظام سیاسی کشور، شاید مهم­ترین دلیل این افراد باشد و یقیناً ایجاد یا سلب اعتماد به نظام به راحتی رخ نمی دهد. بنابراین همیشه باید در جستجوی حقیقت بود و  منصفانه، عاقلانه و با معیارهای مورد پذیرش دو طرف، به سوی درستی و حقانیت رهنمون شد و گاهی عده ای را رهنمون کرد.

برای آن عده ای از دانشجویان که رأی می دهند و در وسط معرکه ی انتخابات حضور دارند به نظر می رسد یکی از عوامل تعیین کننده در اقبال­شان به یک فرد یا جریان خاص، نگاه­شان به وضعیت فعلی کشور است. البته زاویه­ی این نوع نگاه نیز اهمیت دارد. استدلال منتقدین وضع موجود فراوان است و می­توان با رصد کردن نقریباً تمامی خبرگزاری­های کشور(به جز چند سایت حامی دولت) این استدلال ها را با چاشنی ژورنالیستی­اش خواند و البته از نظرات حامیان دولت فعلی نیز نباید به سادگی گذشت.

اگر به دموکراسی رسانه ای اعتقاد دارید، احتمالاً یک یا دو شخص خاص در این رسانه ها صاحب مقبولیت شناخته می شوند و می توان یک پیش بینی از نتایج انتخابات داشت؛ اما آنچه که مردم در انتخابات سال 76 و 84 به اهالی سیاست فهماندند نتیجه ای غیر از فرد مورد اجماع رسانه ها بود. معیارهای انتخاب­هایی که توده­ی مردم انجام می دهند، اندکی پیجیده است. کاندیدای پیروز در سال 76 سابقه­ی وزارت داشت و کاندیدای پیروز در سال 84 سابقه­ی مدیریت پایتخت. هردو چهره های جدیدی در سپهر سیاست ایران بودند و هردو از سوی مردم ادامه دهنده ی راه دولت وقت به شمار نمی آمدند. چند مورد اخیر جزء ویژگی های خاتمی76 و احمدی نژاد84 بود. اما آیا تشابهی بین منتخب سال 92 با افراد مذکور می­تواند وجود داشته باشد؟ پاسخ به این سوال با رصد رخدادهای آینده­ی کشور تا زمان انتخابات میسر می­شود.

ذکر یک نکته در پایان این یادداشت ضروری است. ابتدایی ترین ویژگی یک دانشجوی صاحب کمال، احترام به نظر مخالفش می باشد؛ باید دید دانشجویان تا 24 خرداد برای همدیگر محترم می مانند؟!

شهاب دبیری نژاد

تاریخ ارسال: چهارشنبه 25 اردیبهشت‌ماه سال 1392 ساعت 10:26 ب.ظ | نویسنده: شهاب | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد